Tož takové trochu vánoční bilancování . . .

Kategorie: Články Zveřejněno: sobota 22. prosinec 2018 14:23 Napsal admin

Moji milí, dovolte ně, abych s blížícíma sa Vánocama a koncem roku 2018 tak trochu vzpomněl na to, co nám ten rok donésl.
Napřed sa teda, s dovolením, budu trochu věnovat svojí osobě, abych uvédl na pravú míru nekeré nezmysle, keré sa ohledně mňa šířijú. Nedávno sem sa dozvěďél, že od vás odcházám pryč. Také blbosti sem zaregistrovál už nekolikkrát předtým, ale fčil sa ně na to ptali aj ludé, od kerých bych to ani tak moc nečekál, protože ňa znajú. Dokonca ně upřesňovali, kam že to vlastně odcházám a gdo bude místo mňa. Fšecko zaručené zprávy. Akorát v detailoch sa lišily. Praha, Brusel, Bílý barák . . .. S prominutím, kravina . . . Nikdy sem ani myšlenkú nechtěl od vás odejít, né tak abych to vyslovil nahlas. Zvlášť v době, jaká fčil je, bych nikam neutékl. A dosť k temu . . .
No a fčil už budu teda bilancovat. Šak je aj co.

Začál bych tú (ne) slavnú přestavbú veselského nádraží. Co sa týká haly, na takú tragikomédiju by byli krátcí aj Moliér ze Šejkspírem. Snáď enom náš slovácký génius Zdeněk Galuška by to dál nejak dohromady. Asi by sa to menovalo „Slovácko krútí hlavú jak nad tříhlavú krávú . . .“ Protože za dob Galušky eště existovál zdravý selský rozum a fšecko padlé na hlavu sa mu příčilo. Tož, halu kerú zme měli dostat lóni pod stromeček přivítalo až letní slunéčko. Víc už sa k temu rači vracat nebudu.
Súběžně s halú probíhala perestrojka kolejiště, podchodú, perónú a zabezpečovacího zařízení. No a to pro nás néslo další problém. Co ze signalistama bez střechy nad hlavú a výpravčíma bez možnosti řízení provozu? Na temto místě bych chtěl pochválit zaměstnavatela. Fšeckým nadbytečným zaměstnancom bylo nabídnuté nejaké „schúdné“ místo. Aj gdyž to už nigdy nebude tak, jak gdyž byli doma ve Veselí. My jako ZV zme si samozřejmě hlídali to, aby negdo neostál na dlažbě a se zaměstnavatelem zme byli fúrt v kontaktě.
Další takú palčivú záležitosťú v letošním roce bylo uvádění téj slavnéj liberalizace železniční dopravy do praxe. Mezi nama, nigde inde sa to takto eště nedělá. Aj podle Evropskéj komise je na to času dosť. Né tak u nás. A začala liberalizace po česku. No a my sa nestačíme divit.
Tož a aj nekeré kraje začaly bláznit a už ím České dráhy nejsú dosť dobré. Zvlášť gdyž ten rodilý veselák (bože, Slovácko, jaks to mohlo přivést na svět) co dřepí na ministerstvu veřejně krajom slibuje, že gdyž sa chudákovi súkromníčkovi přestane dařit, tož to zaséj veznú ČD a nic sa neděje. Já nevím, z keréj višně ten člověk spadl. No a tož nekeří krajští konšelé sa vzhlédli v inačích barvách než modrých a začali experimentovat. Mysím zapomněli na to, co říkala už Sibyla o žlutém moru. No, aby sa ím to s tým žlutým, čérným, zeleným a nevím eště jakým nevymstilo. Nás sa to dotýká fčil konkrétně ve Zlínském kraji, ale to víte sami najlepší. Tam dělá hejtman opravdu česť svojému příjmení, protože se přesně tak chová. Ale eště nemá úplně vyhrané. Teprv mosijú, aj s tým povedeným novoveským krajským konšelem, přesvědčit krajské zastupitelstvo o ohromné výhodnosti teho, co vymysleli. A zatým to vypadá, že aj konšelé z vlastní koalice sa ím obracajú zádama. A opozica celá. Uvidíme, 7. 1. má zastupitelstvo hlasovat co dál. A my sa tam nekeří pojedeme podívat. Gdo by ctěl jét s nama, dajte ně vědět. Aj z depa sa tam strojvedúcí chystajú. Čím víc nás bude, tým lepší
V letošním roce došlo také na zánik teho, co tu fungovalo víc jak sto rokú a to dep kolejových vozidel. To je zaséj taková Kupcovina (generální ředitel ČD). Oddělil provoz a údržbu. Víc to nebudu komentovat . . .
Dobrá zpráva je, že byly podepsané fčecky kolektívky a tak máme na další rok klid. Informace o změnách v kolektivkách zme vám už posílali do mailú. Je jasné, že fšecí spokojení nebudete, dycky sa dá přidat víc. Ale co tak poslúchám vaše reakce, tož to spíš pochvalujete.
No a co sa týká naší ZO Slovácko, tož od nového roku přibyde do naší rodiny dalších 70 členú z DPOV (to sú ti opraváři přes koleje).Rozhodli sa sami, my zme nijak neagitovali. Pro nás (myslím tým ZV) to je signál, že snáď tá naša práca a snaha o to, abyzme pro vás udělali fšecko, co je v naších silách a možnosťách, nepřichází vniveč . . .

Fčil už ně teda dovolte, moji milí, abych vám a vašim najbližším popřál klidné a pohodové svátky Vánoční, hodně teho pokakaného štěstíčka, lásky, životní pohody, ale hlavně zdravíčka. Píšu to každý rok, ale bez zdravíčka by žádné štěstí nebylo tým pravým štěstím a pohoda tú pravú pohodú . . .

Za kolektiv ZV Jožka Matůšů

 

 

Zobrazeno: 346